ارسلان قاسمی در فکر ستاره شدن است

به گزارش وبلاگ سفر، خبرگزاری صبا - ملیکا مومنی راد: از میان بازیگرانی که از سنین کودکی به دنیای سینما راه پیدا کردند عده محدودی در بزرگ سالی نیز فعالیت قابل توجهی در سینما داشتند. ارسلان قاسمی که همگی آن را با سریال در چشم باد به خاطر می آوریم جزو همان معدود افرادی است که همیشه حضوری مستمر و قابل قبول در سینما داشته است. با او که این روزها دو فیلم هشتگ و آهوی پیشونی سفید2 را روی پرده سینما دارد به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

ارسلان قاسمی در فکر ستاره شدن است

شما به واسطه این که از کودکی وارد این حرفه شدید مسلما به صورت خودآگاه و بر حسب علاقه آن را انتخاب نکردید، دلیل این استمرار برای فعالیت در حرفه بازیگری علاقه شخصی خودتان است یا صرفا راستای را که در آن قدم گذاشتید ادامه می دهید باتوجه به این که این روزها در حوزه موسیقی نیز فعالیت هایی دارید؟

درست است من از سن کم وارد این حرفه شدم و انتخاب خود من نبوده اما حالا که 23سال سن دارم. چیزی حدود 18سال است که در این فضا فعالیت نموده ام و تجربه همکاری با عزیزان و بزرگان این عرصه را داشته ام. شاید شنیده باشید می گویند کار کردن در این حرفه وابستگی شدیدی برای هر کسی که به آن ورود می نماید به دنبال دارد، این اتفاق برای من افتاد و سال ها فعالیت در آن سبب ایجاد وابستگی شد از سویی دیگر با بالا رفتن سنم چشیدن لذت دیده شدن در قاب تصویر برایم خوشایند بود.

اوایل مثلا وقتی ده ساله بودم به چشم تفریح به آن نگاه می کردم بعدها کسب درآمد از این حرفه مکمل همان تفریح شد و برایم جذابیت داشت اما حالا سال هاست در این حرفه فعالیت می کنم و دغدغه و تجربه آن را دارم. خوشبختانه به لطف خدا صندلیی به دست آورده ام که برایم بسیار باارزش است. اولویت زندگی من و دغدغه اصلی ام بازیگری است و عشقی را که در این راستا به دست آورده ام با هیچ چیز عوض نمی کنم.

اما در رابطه با موسیقی باید بگویم حسم این گونه نیست و به چشم یک سرگرمی به آن نگاه می کنم و تا زمانی که به این باور نرسم که از لحاظ موسیقیایی توان کامل دارم و بخواهم در مارکتی باشم و مثل یک خواننده فعالیت کنم، این کار را جدی نمی گیرم اما در حال حاضر تمرین می کنم، کلاس می روم و... اما خیلی دغدغه موسیقی را ندارم و در حال حاضر صرفا برایم سرگرمی است اما شاید بعدها در این حرفه فعالیت چشمگیرتری داشته باشم چرا که بعد از حرفه اصلی خودم یعنی سینما، موسیقی را بسیار دوست دارم.

با این وجود برنامه تان برای فعالیت در حرفه موسیقی به چه شکل است و چه فضایی را در این عرصه دنبال می کنید؟

من عاشق موسیقی هستم چه به عنوان مستمع و چه به عنوان کسی که دوست دارد در این فضا فعالیت کند، موسیقی یکی از دغدغه های هر روز من است. موسیقی رپ سلیقه من است همان طور که جوانان هم سن وسال خودم نیز در اصل مخاطب این موسیقی هستند. اما متاسفانه ما در حال حاضر در ایران مارکتی نداریم که تحت عنوان موسیقی رپ ارائه گردد. رپ به سلیقه من نزدیک است اما در آینده اگر بخواهم کار کنم سراغ پاپ با تلفیقی از موسیقی الکترونیک می روم.

در حال حاضر پیش اساتید حاذقی دوره های خوانندگی را می گذارم اما باز هم بگویم تا زمانی که به آن حد از توانمندی که می خواهم نرسم به صورت جدی وارد این حرفه نمی شوم. آن چند قطعه ای هم که از من پخش شد من در اصطلاح در آن رپ کردم و بیشتر جنبه سرگرمی و بررسی بازخوردها بود که خوشبختانه از سوی کسانی که من را دنبال می کردند بازخوردهای خوبی گرفتم و برایم یک دلگرمی بود.

هیچ چیز بعید نیست اما اگر بخواهم وارد این حرفه شوم کوشش می کنم در شرایط درست و زمان بجا استارت کار خود را بزنم و همه این ها مستلزم آن است که به آن توانایی برسم تا در این مارکت بتوانم رقابت کنم. اگر من به اشتباه وارد حرفه موسیقی شوم قطعا می تواند به حرفه اصلی من یعنی بازیگری لطمه بزند.

شما به سبب سال ها فعالیت در این حرفه مسلما چند قدمی از کسانی که در حال حاضر هم سن شما هستند و به این حرفه ورود پیدا می نمایند پخته تر و باتجربه تر هستید، به نظرتان این مسئله چقدر در بازی و صندلی شما نسبت به سایرین تاثیرگذار است؟

از کودکی در کنار عزیزان و بزرگان این حرفه فعال بودم و همیشه سعی کردم شاگرد خوبی باشم. در این حرفه هیچ وقت نمی توانی بگویی من یک بازیگر کاملم بلکه باید مدام تجربه کنی و یاد بگیری. اما جواب سوالتان را می توانم این گونه بدهم که من ارسلان قاسمی از کودکی وارد این حرفه شدم و چند مقطع کودکی، نوجوانی و... را پشت سر گذاشتم و تازه مخاطب با من به عنوان یک بازیگر جوان روبروه داشته است، مخاطب من را به عنوان یک کودک به عنوان یک نوجوان در این عرصه پذیرفت اما حالا که وارد مقطع جوانی شدم باید به عنوان یک جوان کوشش کنم و یاد بگیرم تا مخاطب من را در این شمایل بپذیرد.

خوشبختانه به واسطه چند سال کار در این حرفه مردم کشورم با من و چهره من آشنا هستند و می دانند من از کودکی پا به این عرصه گذاشته ام. خدا را شکر که تا این جای راستا خوب پیش رفته ام و همیشه سعی نموده ام درست قدم بردارم و در کنار بزرگان به مردم کشورم خدمت کنم. خوشبختانه مخاطب من را قبول نموده است و این برایم خیلی ارزش دارد.

به هر حال شما جزو بازیگرانی هستید که از چهره خوبی برخوردارید، فکر می کنید این ویژگی چقدر می تواند در این عرصه برگ برنده شما به حساب بیاید؟

چهره برای من و خیلی از عزیزانی که همکار من هستند می تواند یکی از فاکتورهای مهم باشد اما در حال حاضر به نظرم دیدگاه مردم عوض شده و فکر نمی کنم مثل سابق صرفا درگیر چهره باشند کمااین که ستارهای سینمای ما در حال حاضر به واسطه توانمندی شان دیده شدند و می شوند. چهره می تواند مکمل خوبی برای این حرفه باشد اما خود من بازی خیلی از کاراکتر ها را به خاطر چهره ام از دست دادم چرا که گفتند چهره ارسلان به این کاراکتر نمی خورد. منکر این نمی شوم که چهره تاثیرگذار است اما فاکتور اصلی نیست چرا که پس از مدتی برای مخاطب تکراری می گردد و اگر توانایی نداشته باشی دیگر مردم تو را قبول نمی نمایند.

چشم اندازتان برای فعالیت در این حرفه تا ده سال آینده چگونه است و چقدر به این که یک سوپراستار شوید فکر می کنید؟

به آینده خیلی امیدوارم و فکر می کنم تازه کار من آغاز شده است، یک جابه جایی نسلی در حال اتفاق افتادن است و نسل جدیدی از بازیگران به سینما و تلویزیون اضافه می شوند، در چنین کورس رقابتی تازه کار من آغاز شده است و باید بیشتر کوشش کنم و در انتخاب هایم وسواس بیشتری به خرج دهم. از سویی دیگر باید این فرصت نیز به من داده گردد که بیایم و حالا خودم را به عنوان یک بازیگر جوان نشان دهم. سال ها در این حرفه فعالیت نموده ام و حالا زمانی است که باید خودم را نشان بدهم، این که من کوشش کنم، تجربه کنم و کارگردانان به ارسلان اعتماد نمایند تا خودش را نشان بدهد آینده من را می سازد.

چقدر دغدغه ستاره شدن در این سینما را دارید؟

این دغدغه را دارم، به آن فکر می کنم و برایش کوشش می کنم. امیدوارم چنین اتفاقی برایم رخ دهد، فارغ از نگاهی که مردم به یک ستاره دارند برای خود بازیگر ستاره شدن حال خوبی را به همراه دارد و من برای رسیدن به آن کوشش می کنم.

چقدر برایتان مهم است که نقش های متفاوت بازی کنید و این ظاهر و شمایلی که دارید را بشکنید کمااین که در آهوی پیشونی سفید2 با ایفای نقش یک میمون تا حدی آن را تجربه کردید؟

به این مسئله فکر می کنم و سعی کردم به این سمت وسو بروم. اساسا زمانی می توانم ا دعا کنم بازیگر هستم که بتوانم در هر نقش، شکل و قالبی قرار بگیرم و توانایی خودم را نشان دهم، سعی کردم در این چند سال در کارها و نقش های متفاوتی ظاهر شوم کمااین که در کارنامه کاری ام بازی در آثار مختلف و در ژانر های مختلف را تجربه نموده ام.

اصلا دوست ندارم ارسلان قاسمی را به واسطه چهره اش انتخاب نمایند و یا بخواهند. دوست دارم مخاطب من را در قالب ژانرها و نقش های مختلف ببیند و از این اتفاق لذت می برم اما مکمل این تصمیم من این است که کارگردانان به من نوعی، بها و مجال بدهند تا خودم را در شمایل های متفاوت و کاراکتر های مختلف نشان دهم و آن موقع است که من می توانم انتخاب های بهتری داشته باشم. حقیقتا دوست ندارم بگویند ارسلان در اصطلاح بچه خوشگل است و به خاطر چهره اش برخی کاراکترها را ایفا می نماید.

در آهوی پیشونی سفید چطور با چالش ایفای نقش یک میمون روبرو شدید و چه تمهیداتی داشتید؟

آهوی پیشونی سفید برایم یک تجربه هیجان انگیز و متفاوت بود چرا که گریمی متفاوت را تجربه کردم و تا به حال در یک اثر فانتزی به این شکل حضور نداشتم. البته سال ها پیش در اثری که آن هم در زمان خودش اتفاقی نو بود حضور پیدا کردم اما با فضای آهوی پیشونی سفید کاملا تفاوت داشت. نقش پنجه طلا که یک میمون است را در این فیلم بازی کردم و حقیقتا گریم سختی داشتم. این کاراکتر را دوست داشتم و با همه سختی هایش برای جذاب بود.

اگر عکس منتشر شده از تست گریم من را دیده باشید، ظاهر متفاوتی را از من می بینید که کاملا شبیه یک میمون است. ابتدا تصور می کردم باید جای یک حیوان باشم اما طی صحبت هایی که با آقای هاشمی داشتیم به این نقطه رسیدیم که تمام کاراکترهای این فیلم یک زندگی انسانی در قالب حیوان دارند و در گریم المان هایی از آن حیوان آورده شده است. در تست گریم ابتدایی هیچ ردی از چهره من نبود و گریمی کاملا شبیه میمون داشتم اما بعدتر بنا به اتفاق نظر آقای هاشمی و آقای خلج گریمور فیلم قرار شد فقط از برخی المان های آن حیوان در گریم بهره بگیرند.

اما درخصوص بحث باورپذیری این کاراکترها برای مخاطب باید بگویم از آن جایی که آن ها یک زندگی انسانی در قالب یک حیوان دارند مخاطب با آن ارتباط برقرار می نماید در خصوص کاراکتر پنجه طلا نیز من سعی کردم همین نکته را لحاظ کنم ضمن این که برخی سکانس های ما به صورت ویژوال افکت بود و گریم، لباس و فضا در جهت باورپذیری موقعیت بسیار یاری کرد. این کار بسیار تجربه شیرینی بود به علاوه این که در قسمت دوم حضور پنجه طلا آن قدر پررنگ نیست اما در قسمت سوم بار قصه روی دوش اوست.

چقدر فضای مجازی و حواشی آن برایتان مشخص نماینده است؟ از واکنش هایی که سابقا در روبروه با برخی حواشی نشان دادید پشیمان نیستید؟

تا زمانی که حواشی به صندلی من لطمه نزند و دیدگاه مخاطب را نسبت به شخص من تغییر ندهد به آن اهمیت نمی دهم اما اگر برخلاف این باشد در خصوص آن صحبت می کنم و سعی می کنم جلوی آن را بگیرم. فارغ از این مسئله ممکن است هر آدمی بعد از گذر زمان متوجه برخی تصمیمات خود بگردد و از انجام آن پشیمان گردد. ممکن است اگر زمان به عقب برگردد برخی کارها را انجام ندهم و به جای آن کارهای دیگری را انجام دهم.

در کل فکر می کنم حاشیه خوب است اما حاشیه خوب، خوب است. برخی دوستان به حاشیه بد و تبلیغات منفی اعتقاد دارند اما من موافق نیستم. حواشی را دنبال می کنم اما برایم اهمیتی ندارد و تا زمانی که حواشی به وجهه من لطمه نزند به آن واکنش نشان نمی دهم اما اگر احساس کنم دیدگاه مردم نسبت به من را دچار خدشه می نماید جلوی آن می ایستم.

شما تجربه رستوران داری نیز دارید چقدر نبود امنیت شغلی در این حرفه شما را به این سمت برده است؟

رستوران داری را دوست دارم فارغ از آن درگیر چند بیزینس کوچک نیز هستم، اما در خصوص بحث امنیت شغلی خیلی دید منفی نسبت به این ماجرا ندارم چرا که فکر می کنم افکار و انرژی ما در آنچه پیش خواهد آمد تاثیرگذار است.

همه همکاران من در این حرفه می دانند که همیشه شرایط ثابت و قابل کنترل نیست به همین دلیل باید به بیزینسی که بتواند منبع درآمد باشد فکر کنیم من هم از این قاعده مستثنی نیستم و به حرفه ای دوم فکر می کنم. امنیت شغلی در سینمای ما وجود ندارد، فارغ از بخش خصوصی و سینما، خود من در تلویزیون از چندین پروژه هنوز طلب دارم و به نظرم راه اندازی چنین بیزینس هایی تصمیم درستی است کمااین که در تمام جهان چنین اتفاقی میان بازیگران رایج است.

منبع: برترین ها

به "ارسلان قاسمی در فکر ستاره شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسلان قاسمی در فکر ستاره شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید