انجام عملیات کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در گورستان سرند ورزقان

به گزارش وبلاگ سفر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از انجام کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند شهرستان ورزقان اطلاع داد.

انجام عملیات کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در گورستان سرند ورزقان

به گزارش وبلاگ سفر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به انجام کاوش باستان شناسی در بزرگراه خواجه به ورزقان در حوزه روستای سرند، گفت: نظر به اینکه طی عملیات عمرانی پاییز 97 در بزرگراه خواجه به ورزقان، حوزه روستای سرند، در گورستان تاریخی این روستا تعدادی اشیا تاریخی کشف شد، عملیات مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی استان متوقف و آنالیز منطقه تاریخی شروع شد.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در ادامه تشریح کرد: با توجه به مصوبه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مورد کاوش اضطراری گورستان تاریخی سرند، موضوع کاوش در دستور کار قرار گرفته و با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عملیات کاوش شروع شد.

او به قدمت اشیای کشف شده اشاره نمود و گفت: با توجه به یافته های اولیه در این مکان تاریخی، قدمت اشیا کشف شده به هزاره اول پیش از میلاد برمی شود. ولی اعلام نظر قطعی در این خصوص بعد از انجام اقدامات پژوهشی از سوی هیئت باستان شناسی صورت خواهد گرفت.

آبدار در خاتمه گفت: عملیات کاوش اضطراری با مشارکت تیمی متشکل از باستان شناسان زبده اداره کل میراث فرهنگی استان به سرپرستی حسین اسماعیلی عتیق به منظور مطالعه منطقه و قبور کشف شده آن منطقه در راستای شناخت هر چه بیشتر فرهنگ و تمدن اقوام و سکونتگاه های آن ها در ادوار مختلف تاریخی در حال اجراست.

منبع: میراث آریا

به "انجام عملیات کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در گورستان سرند ورزقان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام عملیات کاوش باستان شناسی و نجات بخشی در گورستان سرند ورزقان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید