تنش بین اروپا و کاخ سفید بر سر همکاری های هسته ای با ایران

به گزارش وبلاگ سفر، بعضی منابع مطلع به یک روزنامه آمریکایی اطلاع داده اند که مقامات اروپایی در روزهای اخیر به کاخ سفید هشدار داده اند که ممکن است ایران در صورت تمدید نکردن معافیت همکاری های هسته ای از سوی آمریکا، از توافق هسته ای خارج گردد.

تنش بین اروپا و کاخ سفید بر سر همکاری های هسته ای با ایران

به گزارش وبلاگ سفر، به نقل از روزنامه آمریکایی مک کلاچی، اگر این تحریم ها اجرایی شوند اصل مرکزی توافق هسته ای 2015 را که به ایران اجازه می دهد در تأسیسات اعلام شده به صورت علنی فعالیت های معین هسته ای با مقادیر محدود و تحت نظارت بین المللی انجام دهد، مورد هدف قرار می دهند.

این روزنامه می نویسد: یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا از نشست هایی تنش زا در کاخ سفید، میان مقامات این کشور با اتحادیه اروپا و دیپلمات های فرانسه و انگلیسی اطلاع داد که درباره پتانسیل تجدید تحریم های هسته ای از سوی آمریکا پس از انقضای مدت معافیت های نفتی در تاریخ 4 ماه مه هشدار می دهند.

از دیدگاه این روزنامه آمریکایی این تحریم ها، نهادهای در حال همکاری با ایران در زمینه پروژه های هسته ای را مورد هدف قرار می دهند و بنابراین تمامی کشورهای عضو توافق هسته ای از جمله روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا را در معرض گروه جدیدی از مجازات های آمریکا قرار داده و اوضاع را برای پایبندی این کشورها به تعهدات اصلی خود در توافق پیچیده می نماید.

یک دیپلمات اروپایی به این روزنامه گفته است: موضع ما بیشتر مبنی بر هشدار دادن به دولت آمریکا درباره خطرات چنین تصمیمی بود.

مک کلاچی گزارش می دهد که بین مشاوران ارشد سیاست خارجی ترامپ مذاکراتی بر سر تمدید معافیت از تحریم های نفتی به متحدان آمریکا از جمله هند و نموده جنوبی که مشتری مقادیر زیادی از نفت ایران هستند، وجود دارد اما اختلاف داخلی بر سر تحریم های هسته ای مبنی بر این که آیا عامدانه به وسیله تحریم ها موجب از بین رفتن توافق هسته ای شوند یا آن را برای مذاکراتی احتمالی حفظ نمایند، نشانگر شکاف بزرگ تری است.

این روزنامه آمریکایی به نقل از دو منبع مطلع درباره مواضع مقامات آمریکایی درباره معافیت ها می نویسد: سران وزارت امور خارجه آمریکا مانند برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران برای نشان دادن حسن نیت به اروپایی ها از تمدید معافیت ها حمایت می نمایند اما جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا با این عقیده که این اقدام به ادامه دار شدن فعالیت هسته ای ایران و همچنین به توافقی که از سوی رئیس جمهور (دونالد ترامپ) به دلیل نقص های عمده نادیده گرفته شده است مشروعیت می بخشد، با تمدید معافیت ها مخالف است. مقامات اروپایی نیز که به شکاف موجود میان مقامات آمریکایی در زمینه این مسئله مطلع هستند، با مقامات آمریکایی دیدار نموده اند تا خواسته خود را مطرح نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنش بین اروپا و کاخ سفید بر سر همکاری های هسته ای با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش بین اروپا و کاخ سفید بر سر همکاری های هسته ای با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید