سازمان پزشکی قانونی بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه است

به گزارش وبلاگ سفر، سازمان پزشکی قانونی به عنوان بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه وظیفه بکار گیری علوم و فنون پزشکی در اجرای هرچه صحیح تر قوانین جاری در کشور است.

سازمان پزشکی قانونی بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه است

به گزارش از ، مهدی فروزش معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور صبح امروز در آیین تودیع و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس گفت: سازمان پزشکی قانونی به عنوان بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه وظیفه بکار گیری علوم و فنون پزشکی در اجرای هرچه صحیح تر قوانین جاری در کشور است که این وظیفه را با استفاده از امکانات و نیروی انسانی مجرب و کارآمد و تجهیزات نوین انجام می دهد.

او ادامه داد: حدود یک سوم از پرونده هایی که در محاکم قضایی مطرح می گردد برای اخذ اظهار نظر کارشناسی به پزشکی قانونی ارجاع می گردد و در بیش از 99 درصد مورد استناد مراجع قضایی قرار می گیرد که این نشان دهنده صندلی خطیر و حساس سازمان پزشکی قانونی در دستگاه قضایی است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی کشور یادآور شد: در سال گذشته سازمان پزشکی قانونی بالغ بر 2 میلیون اظهارنظر کارشناسی داشته که 85 درصد این اظهارنظر ها در خصوص امور بالینی بوده است.

فروزش اضافه نمود: مدت زمان میانگین رسیدگی به این نوع از پرونده ها در سازمان پزشکی قانونی حدود 50 دقیقه است که در گذشته این میزان حدود چهار ساعت بود.

او ادامه داد: همچنین 10 درصد از حجم فعالیت پزشکی قانونی در حوزه امور آزمایشگاهی است که عمده آزمایش ها مرتبط با آزمایش سم شناسی است که نتیجه آزمایش ها در معین علت فوت معین نماینده است و میانگین پاسخ دهی نتیجه آزمایش ها حدود 63 روز است که این میزان در گذشته تا سه ماه بود.

معاون پزشکی قانونی کشور گفت: حدود پنج درصد از حجم فعالیت پزشکی قانونی مربوط به حوزه متوفیان، معاینه جسد و معین علت فوت است که در سال گذشته در سطح کشور حدود 61 هزار پرونده در این زمینه آنالیز شد که مدت زمان میانگین رسیدگی به این پرونده ها 2.5 ساعت است.

فروزش اضافه نمود: تمامی این پیروزیت ها به رغم وجود همه محدودیت منابع اقتصادی رخ داده است و افق روشن تری در آینده برای پزشکی قانونی پیش بینی می گردد.

او اظهار داشت: از هفت هزار و 300 ردیف سازمانی 2 هزار و 800 نفر نیرو در استخدام پزشکی قانونی است یعنی با ظرفیت 35 درصدی خدمات ارایه می دهیم.

معاون پزشکی قانونی کشور گفت: از جهت آنالیز فضا های فیزیکی و تخصصی باید در سطح کشور حدود 457 هزار متر مربع فضا داشته باشیم که در حال حاضر 130 هزار مترمربع از فضای فیزیکی برخورداریم که عموما در فضای غیر استاندارد فعالیت می نمایند.

فروزش اضافه نمود: از مسئولان کشوری و استانی تقاضا داریم در حد امکان به ما در ایجاد فضا های فیزیکی مورد احتیاج پزشکی قانونی یاری نمایند تا بتوانیم بخشی از مسائل را حل کنیم.

او یادآور شد: در زمینه نیروی انسانی در قالب برنامه پنجم توسعه در 2 نوبت پیروز به جذب نیرو شدیم که در یک نوبت 230 نفر و در نوبت دیگر 130 نفر جذب شدند.

معاون پزشکی قانونی کشور گفت: ارتقا کیفیت خدمات و تسهیل در دسترسی مردم به پزشکی قانونی از اولویت های مهم سازمان پزشکی قانونی است.

ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سازمان پزشکی قانونی بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان پزشکی قانونی بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید