شارژ تلفن همراه با بدن کاربر ممکن می گردد ؟

به گزارش وبلاگ سفر، پژوهشگران موسسه ملی علوم طبیعی(National Institutes of Natural Sciences) اخیرا یک گام مهم به سمت انرژی فراوری شده توسط انسان برداشتند.

شارژ تلفن همراه با بدن کاربر ممکن می گردد ؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ سفر، آیا می توانید تصور کنید که تلفن خود را با بدن خود شارژ کنید؟ لپ تاپ چطور؟ شاید متعجب شوید اما این عمل در حال تحقق است. پژوهشگران موسسه ملی علوم طبیعی(National Institutes of Natural Sciences) طی این مطالعه توانستند انرژی الکتریکی را به وسیله موتورهای ریز درون باکتری ها ایجاد نمایند.

محققان می گویند انسان ممکن است روزی بتواند انرژی الکتریکی خود را به وسیله موتورهای ریز درون باکتری ها فراوری کند. به طور خاص تر این موتورهای چرخشیV1 نامیده می شوند و آنها کلیدی هستند که ممکن است انرژی فراوری شده توسط انسان را به واقعیت تبدیل نمایند.

ریُتا لینو(Ryota Iino) نویسنده این مطالعه گفت: بازده تبدیل انرژی موتورهای مولکولی دوار(rotary molecular motors) بسیار بیشتر از موتورهای ساخته شده توسط انسان است. تبدیل انرژی توسط موتور مولکولی دوار قابل برگشت است. اگر مکانیسم را کاملاً درک کنیم، این امر منجر به تحقق موتورهای بسیار کارآمد و انسانی در آینده خواهد شد.

محققان طی این مطالعه از یک پروب نانوذرات طلا(gold nanoparticle probe) برای مشاهده یک مولکول واحد خالص از باکتری های انتروکوک هیرا(Enterococcus hirae) استفاده کردند. آنها قصد داشتند تا نحوه چرخش موتور آن برای بخش های مختلف را تعیین نمایند.

آنچه آنها دریافتند این بود که موتور مانند پمپ مولکولی(molecular pump) رفتار می نماید. برای فراوری انرژی بیشتر برای انتقال یون ها در مقابل شیب، غشاء باکتری احتیاج به مقداری انرژی مصرفی داشت.

لینو در ادامه اضافه کرد: ما کار خود را با درک چگونگی تبدیل انرژی شیمیایی به چرخش مکانیکی موتور V1 ، شروع کردیم و دریافتیم که در حالی که ساختارهای سه بعدی V1 و موتورهای چرخشی مرتبط با هم مشابه هستند، مکانیسم های مکانیکی و شیمیایی آنها بسیار متفاوت هستند که این موضوع نشان می دهد عملکرد سلولی(cellular functions)، کار تکامل مکانیسم های مختلف عملکردی را بر عهده دارد. موتور V1 با ایجاد یک موتور دوار دیگر به نام Vo ، مجموعه را تشکیل داد. سپس این موتورها توانستند یون های سدیم را در غشاء سلولی ایجاد نمایند و همانند مار ماهی انرژی فراوری نمایند.

یافته های این مطالعه در مجلهBiological Chemistry منتشر شد.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شارژ تلفن همراه با بدن کاربر ممکن می گردد ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شارژ تلفن همراه با بدن کاربر ممکن می گردد ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید