نشستن صدرالدین الهی روبروی نادر نادرپور

به گزارش وبلاگ سفر، کتاب طفل صد ساله ای به نام شعر نو که گفت وگوی صدرالدین الهی با نادر نادرپور، شاعر نام آشنای کشورمان است، طی روزهای گذشته از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه راهی بازار کتاب شده است.

نشستن صدرالدین الهی روبروی نادر نادرپور

به گزارش وبلاگ سفر به نقل از ایبنا، کتاب حاضر، حاصل مصاحبه 17 ماهه صدرالدین الهی، روزنامه نگار با نادر نادرپور، شاعر است که در مجله روزگار نو (چاپ پاریس) از خرداد 1371 تا آبان ماه 1372 صورت پذیرفته و در آن به موضوع شعر نو فارسی، شاعران معروف، سبک ها و فراز و فرودهای یکصد سال شعر نو در ایران پرداخته شده است.

پس از مرگ نادرپور، صدرالدین الهی ویراستاری مصاحبه و ساماندهی آن را در قالب کتاب، به محمدحسین مصطفوی که دوست دیرینه، همکار و دستیار اول نادرپور در گروه ادب امروز رادیو تلویزیون بود، سپرده و از وی خواست این کتاب را که سفر و گذری به محتوا و صورت شعر نوین فارسی در یکصد سال اخیر است، دربیاورد.

نادرپور در این مصاحبه طولانی درباره شخصیت های و مباحث مختلفی صحبت نموده است. شعر نو، شعر آزاد، شعر سپید، شعر امروز، شعر نیمایی، شعر عرب گرا، شعر غرب گرا، نیما یوشیج، زبان نیما، پرویز ناتل خانلری، تندر کیا، گلچین گیلانی، فریدون توللی، محمدعلی جواهری، محمدحسین علی آبادی، هوشنگ ایرانی، کاظم رجوی، آثار واقعه 28 مرداد 32 بر شعر نو، شعر نو از 1320 تا 1357 و پس از آن، مهدی حمیدی شیرازی، محمدحسین شهریار، هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی، منوچهر نیستانی، منوچهر شیبانی، اسماعیل شاهرودی، احمد شاملو، سیاوش کسرایی، نصرت رحمانی، فروغ فرخزاد، محمد زهیری، سهراب سپهری، مهدی اخوان ثالث، فریدون کار و محمود مشرف تهرانی تنها بخشی از نام ها و وقایعی است که نادرپور در این کتاب از آنها صحبت نموده است.

در بخشی از این کتاب از زبان نادرپور درباره تغییر و تحول شعر فارسی آمده است:

معتقدم اگر شعر فارسی همزمان با انقلاب مشروطیت دستخوش دگرگونی هایی در صورت و معنی شد، به این سبب بود که الگوی عرب گرایانه بعد از اسلام او بر اثر توجه ناگزیر ایرانیان به سوی فرهنگ و تمدن باخترزمین ناگهان تغییر یافت و الگوی شعر اروپایی (به ویژه فرانسوی) سرمشق شاعران ایرانی شد.

همچنین در سرانجام این کتاب نمایه کاملی آمده است که در آن صفحه ای که بر هر شخصیت می پردازد، ذکر شده است.

کتاب طفل صد ساله ای به نام شعر نو که گفت وگوی صدرالدین الهی با نادر نادرپور در 400 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و به بهای 65000 از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه راهی بازار نشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "نشستن صدرالدین الهی روبروی نادر نادرپور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشستن صدرالدین الهی روبروی نادر نادرپور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید