همه تقصیرها را نباید گردن پراید انداخت، جاده ها ایمن سازی گردد

به گزارش وبلاگ سفر، یک مخترع و فعال صنعت بتن آماده با طرح نیوجرسی های بتن الیافی ضربه گیر انعطاف پذیر در جشنواره اختراعات 2019 کانادا پیروز به کسب مدال طلا شد.

همه تقصیرها را نباید گردن پراید انداخت، جاده ها ایمن سازی گردد

علی اصغر کیهانی در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ سفر منطقه البرز در مورد جشنواره اختراعات 2019 کانادا و کسب مدال در این رویداد گفت: ما در این دوره از جشنواره اختراعات کانادا، با محصول نیوجرسی های بتن الیافی ضربه گیر انعطاف پذیر شرکت کردیم که در گروه فنی ـ مهندسی پیروز به اخذ مدال طلا شد. این محصول که حاصل کوشش چهار ساله کارشناسان مجتمع پارس لانه است، یک قدم بزرگ در صنعت بتن ایران و فراوری بتن های فوق توانمند جهان به شمار می رود.

وی در ادامه اظهار کرد: نیوجرسی های بتنی یکی از عناصر اصلی جاده های برون شهری و درون شهری هستند که نقش مهمی در کاهش تلفات جاده ای دارند. در آخرین گزارش منتشره درباره نقش نیوجرسی های بتنی در کاهش تلفات جاده ای، در اتوبان تهران ـ کرج و تهران ـ قم پس از نصب نیوجرسی های بتنی بیش از 38 درصد تلفات جاده ای کاهش یافته است. با توجه به اینکه شرکت متبوع اینجانب یکی از بزرگترین فراوریکنندگان این قطعات بتنی است، واحد تحقیق و توسعه در زمینه ارتقاء کیفیت محصولات فراوریی اش و انطباق آن با دانش روز جهان مطالعات دامنه داری داشته و چند برنامه در دست داشته و دارد که یکی از آنها همین موضوعی بود که در سال گذشته به سرانجام رسید و در جشنواره کانادا پیروز به اخذ رتبه نخست شد.

کیهانی در در مورد تاثیر این قطعه بتنی در زندگی روزانه ، گفت : نیوجرسی های بتنی به عنوان حائل در اتوبان های چند بانده به کار گرفته می شوند تا در صورت وقوع تصادفات شدید، لاین روبرو بدون مشکل به سرویس دهی خود ادامه دهد. در سیستم های قبلی، به هنگام برخورد اتومبیل ها با گاردریل ادامه حادثه تصادف به لاین روبرویی منتقل می شد و آنجا نیز منجر به تصادفات سنگینی می گشت که گاهاً از تصادف اصلی شدیدتر بود.

وی با تأکید بر لزوم ایمن سازی راه های کشور برای کاهش تلفات جاده ای، اضافه کرد: اینکه تمام دلایل تصادفات را به گردن پراید بیندازیم در حد تنبیه رسانه ای خودروسازان اشکالی ندارد، اما نباید در سایه این کار علل دیگر را فراموش کرد. استانداردهای عناصر جاده ای، علائم ترافیکی، طراحی های صحیح و نگهداری به موقع نیز می تواند در تشدید و یا وقوع حوادث مؤثر باشند. شرکت ما در حوزه مربوط به فعالیت کاری خود سعی نموده است یکی از عناصر اصلی ترافیک جاده ای را به شکل مطلوبی بهبود بدهد.

مدیرعامل این شرکت فراوری کننده بتن آماده، از کاهش محسوس تصادفات جاده ای اطلاع داد و گفت: پس از نصب نیوجرسی های بتنی، در کنار کاهش تعداد و شدت تصادفات، از تلفات جاده ای نیز به طرز محسوسی کم شده است. نیوجرسی های بتنی در کنار سفت بودن به خاطر ماده تشکیل دهنده اش، می توانند خاصیت ضربه گیر هم داشته باشند. به نحوی که در برخوردهای اولیه بخشی از انرژی ناشی از ضربه اولیه مستهلک گردد. ما موضوع ضربه گیری نیوجرسی ها را در دستور مطالعات خود قرار دادیم و با بهره گیری از ترکیب الیاف و مواد نانو، ضمن بالا بردن ضریب الاستیسیته بتن، خاصیت له شدگی اولیه سطح را افزایش داده ایم به نحوی که در تماس های اولیه و ضربه های ناشی از تصادف، بخشی از انرژی های از طریق پوسته بتن نیوجرسی مستهلک گردد. این امر باعث می گردد که در کنار کاهش آسیب وارده به اتومبیل از شدت ضربه نیز کاسته گردد.

کیهانی از فعالیت 40 ساله خود در البرز اطلاع داد و گفت: من بیش از 40 سال است که در استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ فعالیت می کنم و سه کارخانه در زمینه فراوری بتن و قطعات بتنی توسط فرزندانم اداره می شوند که همه آنها در استان البرز مستقرند. از سال 1390 نیز متقاضی احداث شهرک صنعتی خصوصی در استان البرز هستم که علی رغم طولانی شدن زمان صدور جواز تأسیس در آستانه عملیات اجرایی قرار دادیم. شرکت های متبوع اینجانب به عنوان بنیان گذاران فراوری بتن های با دوام بالا و بتن های پرمقاومت شناخته می شوند.

وی البرز را در صنعت بتن و مقاوم سازی ، پیشتاز دانست و اظهار کرد: در این مدت توانسته ایم با بنیان گذاری فراوری انواع جداول و کفپوش های بتنی پیش ساخته پرسی، استان البرز را به قطب فراوری قطعات بتنی بادوام در کشور تبدیل کنیم و امروز می توان گفت که استان البرز پیشتاز صنعت بتن و مقاوم سازی در ایران است. همچنین در زمینه استانداردسازی بتن آماده در پروژه های عمرانی و در ساخت و سازهای شهری و عمرانی و مسکونی در استان البرز کوشش فراوانی کردیم. در حال حاضر استان البرز از تمام استان های کشور از نظر کیفیت فراوری بتن وضعیت بهتری دارد.

وی ادامه داد: امروزه مقاومترین بتن های سازه ای در استان البرز فراوری و مصرف می گردد و این جای بسی خرسندی است البته نظام مهندسی کرج نیز در این باره بسیار مؤثر بوده است. چرا که بخش قابل توجهی از سرمایه های زندگی و پس انداز مردم در نهایت به مسکن منجر می گردد و ما خرسند هستیم توانسته ایم عمر مفید و استحکام و دوام ساختمان های مردم را افزایش دهیم. همچنین با تأسیس مرکز علمی ـ کاربردی سعی نموده ایم نقش کوچکی در زمینه آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر داشته ایم.

کیهانی از کوشش برای تاسیس شهرک صنعتی در البرز اطلاع داد و خاطر نشان کرد: از سال 1390 به دنبال ابلاغ سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی به دنبال احداث شهرک صنعتی خصوصی در استان البرز هستیم که طراحی آن بر اساس عنوان مدرنترین شهرک صنعتی خاورمیانه اجرا شده است، بر اساس مطالعاتی که انجام داده ایم و مجموعه زیرساخت هایی که برای این شهرک صنعتی پیش بینی نموده ایم، بر اساس آخرین تکنولوژی های روز جهان نسبت به احداث زیرساخت های آن اقدام خواهیم کرد.

این شهرک صنعتی که قرار است در استان البرز ساخته گردد، اولین شهرک صنعتی است که به معنی واقعی کلمه متعلق به بخش خصوصی است.

وی گفت: همانطوری که در سال 1380 با وارد کردن تکنولوژی های جدید به صنعت بتن باعث تحولات عمیقی در صنعت بتن شدیم و امروز بیش از هزار کارخانه فراوریی در سراسر ایران گواهی استاندارد دریافت داشته اند امیدورایم که با احداث شهرک صنعتی خصوصی کیهانی نیز بتوانیم چنین قدمی برداریم و استان البرز بار دیگر با عنوان استان پیشرو در نوآوری و تکنولوژی به الگویی برای سراسر کشور تبدیل گردد.

وی در مورد ویژگی های خاص این شهرک گفت: در این شهرک صنعتی حداکثر استانداردهای زیست محیطی رعایت خواهد شد. از نظر مصرف آب، دقیقاً استانداردهای جهانی را مدنظر قرار دادیم تا حداکثر بهره برداری از آب و تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از آن در نگهداری فضای سبز انجام گیرد.

کیهانی در مورد منبع تامین انرژی این شهرک صنعتی گفت: از نظر مصرف سوخت و شهرسازی نیز در نظر داریم که در مرحله اول، 25 درصد و در یک برنامه 8 ساله بتوانیم 65 درصد برق مصرفی کلیه واحدهای صنعتی استقراری در این شهرک را از محل انرژی های خورشیدی تأمین کنیم. در این باره با مشاورین خارجی تفاهم نامه های همکاری دوجانبه امضا شده است. همچنین در این شهرک صنعتی برای اولین بار سیستم داکت انرژی در بین شهرک های صنعتی ایران پیاده سازی می گردد تا شبکه های تأسیساتی آب، برق، گاز، تلفن و فاضلاب از داخل کانال های سراسری در سطح شهرک و به صورت شبکه عبور نماید تا خدمات تعمیر و نگهداری به حداقل کاهش پیدا کند.

وی در ادامه اضافه کرد: این شهرک همچنین در زمینه جمع آوری و بازیافت زباله های شهری، صنعتی نیز سرمایه گذاری قابل توجهی خواهد نمود به نحوی که تمام زباله های فراوریی در فرایند بازیافت قرار خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همه تقصیرها را نباید گردن پراید انداخت، جاده ها ایمن سازی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه تقصیرها را نباید گردن پراید انداخت، جاده ها ایمن سازی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید