پتروشیمی اسلام آباد غرب بر سر دوراهی

به گزارش وبلاگ سفر، فرحناز چراغی - کرمانشاه- خبرنگار: طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان چهارمین و بزرگ ترین پتروشیمی کرمانشاه روزنه امیدی بود برای اشتغال زایی سیل عظیم بیکاران این استان.

پتروشیمی اسلام آباد غرب بر سر دوراهی

این طرح که قرار بود عملیات اجرایی آن به زودی آغاز گردد با برخورد به تحریم ها راکد باقی ماند و نتوانست گام مهمی بردارد. چندی پیش سخنانی از معاون استاندار مبنی بر اشتباه بودن این پروژه منتشر شد، اما مدتی بعد از آن راهنمایی حاتمی ضمن ارائه توضیحاتی اظهار کرد که سخنانش نادرست منتشر شده است و منظور توسعه صنایعی پایین دستی پتروشیمی در مقابل صنایع بالادستی است.

  • طرح به قوت خود باقی است

رئیس خانه صنعت و معدن استان در گفت وگو با وبلاگ سفر خبر اجرایی نشدن پتروشیمی کرمانشاه را رد می نماید و می گوید: این طرح کماکان به قوت خود باقی است و در استان اجرا خواهد شد. جهانبخش شکری با اشاره به آخرین خبرهای اجرایی نشدن طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب می افزاید: بعضی دوستان از روی بی اطلاعی حرف می زنند. پتروشیمی و زمین آن سرجای خودش است و راهش را ادامه خواهد داد. ما هم کارهای خود را انجام داده ایم. این که به تحریم ها برخورده ایم، تنها مشکل پتروشیمی اسلام آباد غرب نیست بلکه تمام شهرهای صنعتی کشور با این مشکل دست به گریبانند و راکد مانده اند.

وی با اشاره به این صحبت فرماندار اسلام آباد غرب که تاکنون هیچ کاری در زمین 140 هکتاری منطقه ویژه اسلام آباد غرب نشده است، می گوید: شما که مدعی هستید چرا در منطقه ویژه قصر شیرین که در اختیارتان است، کاری ننموده اید؟ بالاخره مردم باید بیایند و سرمایه گذاری نمایند تا کار پیش رود. وقتی انگیزه ای برای سرمایه گذار وجود ندارد، مردم سرمایه گذاری نمی نمایند و هیچ کس آجر روی آجر نمی گذارد. در تمام کشور وضعیت همین طور و این مختص به استان ما نیست.

این مسئول ادامه می دهد: کل زمین 140 هکتار است که چندین ساختمان در آن ساخته شده است. حدود 70 هکتار آن به درخواست چند سرمایه گذار واگذار شده و گمرک منطقه را نیز فعال نموده ایم. مگر زمین منطقه چقدر است که می گویند، هیچ کاری ننموده اند؟

شکری اضافه می نماید: این طرح فاینانسور می خواهد. مسائل تحریم باعث شده است که پتروشیمی هیچ حرکتی نکند. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ادامه می دهد: مسائل تحریم باعث شده که پتروشیمی هیچ حرکتی نکند، چراکه ما تمام مجوزهای و سهمیه لازم را برای آغاز کار گرفته ایم. شکری ادامه می دهد: پتروشیمی اجرا می گردد، اما تا زمانی که مسائل تحریم حل نگردد ما با مشکل روبه رو خواهیم بود و نمی توانیم حرکتی کنیم. همه پتروشیمی های کشور چنین وضعیتی را دارند و کارخانه پفک سازی نیست که در یکی، دو ماه راه اندازی گردد. یک کارخانه پتروشیمی عظیم است و یک میلیون و 600 هزار یورو سرمایه می خواهد.

وی اضافه می نماید: بعضی از دوستان نمی دانم چرا به این شکل برخورد می نمایند و می گویند نمی گردد. من 2 ماه پیش در جلسه ای با حضور شخص استاندار و اعضای هیات مدیره، از دوستان خواستم هر کس توان دارد پروژه را به دست بگیرد اما کسی تا امروز اعلام آمادگی ننموده است. این مسئول درباره این گفته معاون اقتصادی استاندار که ایجاد پتروشیمی از ابتدا اشتباه بوده است، نیز می گوید: هر کس نظر شخصی خودش را می گوید و این جا آقای حاتمی حتما صلاح دانسته اند که این طور نظر دهند و من نمی توانم در این باره اظهارنظری کنم. ایشان ممکن است فردا بگویند شکری هم نمی تواند فراوری کند که بحثی در این نیست اما بدانید که تمام کارهای اولیه و اجرایی پتروشیمی اجرا شده است.

کار پیگیری این پتروشیمی از چند سال قبل آغاز و همه مجوزهای لازم برای احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب اخذ شده است. در حال حاضر تامین اقتصادی پروژه از محل فاینانس باقی مانده که احتیاجمند تعامل دولت ها و بانک خارجی است. تحریم ها باعث شد پتروشیمی در این نقطه بماند. این پروژه بسیار عظیم است و برای اجرای آن به اعتبار بالایی احتیاج است. بر اساس آنچه اعلام شده سرمایه گذاری این پتروشیمی 1/6 میلیارد یورو است که باید به وسیله فاینانس تامین گردد.

  • یک تصمیم اشتباه

در این میان راهنمایی حاتمی معاون استاندار در گفت وگویی بعد از اعلام خبر اجرایی نشدن پتروشیمی بیان می نماید: به عنوان یک تحصیلنموده حوزه اقتصاد اعتقاد دارم که در همان زمان تصمیم گیری برای احداث این پتروشیمی تصمیم اشتباهی بوده است. اگر این تصمیم اشتباه نبود بالاخره در این 6 سال باید این پروژه اجرایی می شد، همین که اجرا نشده به معنی آن است که پروژه ذکر شده توجیه اقتصادی نداشته است. حاتمی با تاکید بر این که نمی توان 140 هکتار از زمین منطقه ویژه اقتصادی را معطل این پروژه کرد، می افزاید: پتروشیمی اسلام آباد غرب به حدود 15 تا 16 هزار میلیارد تومان پول و ارتباطات بین المللی و تکنولوژی احتیاج دارد؛ اینها همه موضوعاتی هستند که باعث شده این پروژه در این مدت به اجرا نرسد.

وی ادامه می دهد: رفتن به سمت پتروشیمی اشتباه است، ولی احداث صنایع پایین دست پتروشیمی برای ما ضرورت دارد. ما باید بر احداث صنایع کوچک پایین دست پتروشیمی تمرکز کنیم، زیرا هم اشتغال زاست، هم کاربردی. حاتمی می گوید: حاضرم درباره غیرمنطقی بودن احداث پتروشیمی با هر فردی که در این خصوص نظری دارد مناظره کنم. پتروشیمی اسلام آباد غرب تنها یک مجوز ساخت بوده که نتوانسته اند آن را اجرا نمایند. نباید اشتباه را ادامه داد. باید موضوع پتروشیمی را از موضوع منطقه ویژه اقتصادی جدا کنیم. درست است که سهامداران پتروشیمی همان سهامداران منطقه ویژه بودند اما 2 پروژه جدا هستند.

به گفته این مسئول، باید در منطقه ویژه، صنایع دیگری را راه اندازی کنیم چون مردم اسلام آباد نمی توانند معطل پروژه پتروشیمی بمانند. وی پتروشیمی اسلام آباد غرب را پروژه ای تعیین تکلیف شده می داند و متذکر می گردد: وقتی پروژه ای به اجرا نرسد، یعنی تکلیفش تعیین است. به فرض اگر زمانی زمینه برای اجرای این پروژه مهیا باشد ما می توانیم در همان منطقه آن را اجرا کنیم و توسعه دهیم؛ اما در حال حاضر نمی توان این زمین ها را به نام منطقه ویژه اقتصادی به نام پتروشیمی نگه داریم. این امر اشتباه بوده و ادامه دادنش درست نیست.

  • توضیحات تکمیلی معاون استاندار

حاتمی اما روز بعد درباره نحوه انتشار این مطالب و مخالفت مدیریت استان با ایجاد پتروشیمی اسلام آباد غرب توضیحاتی می دهد و می گوید: مطلبی به صورت ناقص در باره پتروشیمی اسلام آباد در حین بازدید از منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد از من منتشر و این گونه القا شد که مدیریت استان مخالف ایجاد پتروشیمی اسلام آباد است، در حالی که منظور من این بود که منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد را نباید به پتروشیمی محدود کنیم و ظرفیت های مختلف سرمایه گذاری که برای این منطقه پیش بینی شده را فدای پتروشیمی کنیم. یکی از اشتباهات این بود که سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالی که پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

وی می افزاید: در خصوص پتروشیمی باید به این نکته توجه داشته باشیم که پتروشیمی بالادست بسیار هزینه بر، آب بر و با اشتغال زایی کمتر و احتیاجمند چند هزار میلیارد تومان سرمایه است و بر عکس آن ایجاد پتروشیمی به صورت پایین دست بسیار سودآور و اشتغال زاست و هدف ما هم ایجاد صنایع پایین دست پتروشیمی به عنوان یکی از مزیت های اقتصادی استان است که می تواند تاثیر زیادی بر ایجاد اشتغال در اسلام آباد غرب داشته باشد. معاون اقتصادی استاندار بیان می نماید: از حدود 8 سال پیش تاکنون به جز ایجاد یک صنعت، اتفاق دیگری در این منطقه ویژه اقتصادی به عنوان تنها منطقه اقتصادی بخش خصوصی نیفتاده و حتی زیرساخت های آن مانند گاز نیز آماده نشده و همین باعث کندی روند آماده سازی این منطقه شده است.

در بازدیدی که به همراه شیرکوند معاون امور اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهوری از این منطقه داشتیم مقرر شد که مسائل و موانع آن برطرف گردد. حاتمی اظهار می نماید: ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی اسلام آباد بسیار زیاد است و با پیگیری های مجدانه استاندار کرمانشاه و نماینده آن شهرستان قرار است که شرکت ستاره خلیج فارس بعنوان سرمایه گذار در زمینه ایجاد صنایع پتروشیمی در اسلام آباد فعالیتش را آغاز کند. وی در ادامه می گوید: مدیریت استان و نمایندگان محترم مجلس قطعا در زمینه ایجاد تحول در اقتصاد استان هم راستا هستند و در این راه همکاری و همدلی مناسبی وجود دارد.

  • نارضایتی فرماندار از بخش خصوصی فعال در منطقه

فرماندار اسلام آباد غرب نیز در بازدید معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهوری از مناطق ویژه اقتصادی در اسلام آباد غرب گفته بود برای ایجاد این منطقه ویژه 140 هکتار زمین مزروعی از کشاورزان گرفته شد، به بهانه این که اتفاق مثبتی بیفتد و مشکل بیکاری حل گردد، اما این زمین در اختیار بخش خصوصی نهاده شد و در عمل هیچ اتفاق مهمی رخ نداده است. جهانبخش حیدری در گفت وگو با وبلاگ سفر از پیگیری برای برطرف موانع پروژه ساخت پتروشیمی می گوید: کماکان به اجرای این پروژه امیدواریم. وی با اشاره به آنالیز آخرین وضعیت منطقه در بازدید معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهوری می افزاید: در این آنالیز قرار شد وضعیت متقاضیان سرمایه گذاری در این منطقه پیگیری گردد.

همچنین قرار است جلسه ای با حضور این سرمایه گذاران در دفتر معاون اقتصادی استاندار برگزار گردد. فرماندار اسلام آباد غرب اضافه می نماید: وظیفه ما شناسایی موانع اجرایی سرمایه گذاری در این باره است تا راه برون رفت از وضعیت فعلی را پیدا کنیم. حیدری درباره نظرات معاون اقتصادی استاندار نیز در خصوص پتروشیمی اسلام آباد غرب می گوید: با احترام به نظرات کارشناسانه آقای حاتمی، اما ما باید از ظرفیت ایجاد شده در این منطقه استفاده کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "پتروشیمی اسلام آباد غرب بر سر دوراهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتروشیمی اسلام آباد غرب بر سر دوراهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید