کارگران قند فسا کی شیرین کام می شوند؟ ، راه اندازی کارخانه؛ خواسته اصلی

به گزارش وبلاگ سفر، کارگران کارخانه قند فسا چندین ماه است حقوق دریافت نکرده اند، این در حالی است که قرار بود براساس وعده مدیر کارخانه معوقات آن ها هفته گذشته پرداخت گردد.

کارگران قند فسا کی شیرین کام می شوند؟ ، راه اندازی کارخانه؛ خواسته اصلی

گروه دانشگاه وبلاگ سفر، عدم اجرای صحیح سیاست خصوصی سازی در کشور مسائل زیادی را به وجود آورده و بسیاری از کارخانه و شرکت های معتبر با واگذاری به بخش خصوصی دچار بحران اقتصادی و مجبور به اخراج کارگران شده اند.

یکی مسائل خصوصی سازی در کشور، واگذاری صنعت به شخص غیرمتخصص است و این روند باعث از بین رفتن فرایند صنعت می گردد. عدم امنیت شغلی و رفاهی برای کارگران خطر جدی برای توسعه و پیشرفت کشور به حساب می آید.پرداخت نشدن حقوق کارگران هم که باعث تعطیلی کارخانه می گردد، موضوعی است که چند سالی گریبان جامعه کارگری شده و این قشر جواتب قانع نماینده ای از کار فرمایان خود دریافت ننمایند.

کارگرانی که چندین ماه است حقوق های خود را دریافت ننموده اند، از سپری شدن روز های سخت زندگی می گویند؛ از اینکه به سختی احتیاج های خانواده های خود را برآورده می نمایند و با وجودی که بار ها مقابل تجمع کردند جز وعده وعید های واهی، چیزی دریافت ننموده اند.

یکی از کارخانه هایی که مدتی است دچار بحران اقتصادی شده و کارگران آن نسبت به عدم پرداخت حقوق و معوقات خود ناراضی هستند، کارخانه قند فسا است.

بیشتر بخوانید:

  • تلخی قند فسا برای کارگران

تولیدات اصلی کارخانه قند فسا در اوزان و بسته بندی های متنوع بوده و ظرفیت تولیدی آن 800 تن چغندر است. اما در سال 92 این کارخانه متوقف شد و حدود 150 کارگر بیکار شدند. با تعطیلی این کارخانه تصمیم گرفته شد آن را به بخش خصوصی واگذار نمایند که در سال 96 فعالیت خود را مجدد شروع کرد.

هنوز چند ماهی از فعالیت مجدد این کارخانه نگذشته که به خاطر عدم مواد اولیه چغندر و شکر سرخ، کارخانه در سال 97 متوقف شد وکارگران بدون دریافت حقوق معوق، بیکار شدند.

کارخانه قند فسا روزانه حدود 70 تا 90 تن شکرتولید می کرد و با وجود تحریم ها این کارخانه نتوانست شکر خام وارد کند. همچنین به دلیل کم آبی کشت چغندر با عیار بالا سالی دوبار بیشتر انجام نمی شد و به همین دلیل هم مسئولان وقت کارخانه زیر بار راه اندازی قسمت چغندری نرفتند و این امر موجب بیکار شدن کارگران شد.

اوایل امسال مدیر کارخانه طی نامه ای به صنعت و معدن شهرستان فسا اعلام نموده که از 31 تیرماه به علت تعمیرات، کارخانه تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

به گفته نماینده کارگران، معمولا تعمیرات کارخانه 2 ماه بیشتر طول نمی کشد و یعنی این تعمیرات باید در ماه های مرداد و شهریور به اتمام رسیده باشد، اما با وجود اینکه به نیمه مهرماه رسیدیم هنوز خبری از بازگشایی کارخانه نیست.

این کارگر کارخانه قند فسا می گوید: کارگران در هفته گذشته برای عدم پرداخت موقعات اعتراضی کردند و با صحبت هایی که با مدیر عامل کارخانه داشتیم ، قرار شد تا آخرهفته موقات پرداخت گردد، اما هیچ خبری نشد.

وی می افزاید: با بد قولی مدیرعامل کارخانه، در نماز آدینه هم جمع شدیم اما در چند روز اخیر تجمع های کارگران بیشتر شد.

نماینده کارگران کارخانه قند فسا می گوید: روز گذشته مقابل دفتر امام آدینه تجمعی داشتیم و به ما اطلاع دادند از تهران بازرس برای آنالیز مشکل کارخانه آمده است. در این راستا تعدادی کارگران با دادستان فسا دیدار کردند و مسائل خود را با آن ها در میان گذاشتند.

به گفته نماینده کارگران؛ خواسته اصلی پرداخت چند ماه حقوق های معوق، 4 درصد سختی کار بازنشسته ها، پرداخت 8 چند ماه بیمه تامین اجتماعی و راه اندازی مجدد کارخانه و فروش نرفتن وسائل کارخانه است.

این کارگر می گوید: کارخانه باید به شخص متخصص واگذار گردد، چون در حال حاضر حدود 62 میلیارد تومان بدهی دارد.

وی معتقد است: وقتی یک کارخانه حقوق کارگران را پرداخت نمی کند و کارفرما مسائل متعددی دارد، باید مسائل دسته بندی گردد و تعیین گردد که کجا باید برطرف گردد.

گفتنی است، پیگیرهای وبلاگ سفر با مدیرعامل کارخانه همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کارگران قند فسا کی شیرین کام می شوند؟ ، راه اندازی کارخانه؛ خواسته اصلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران قند فسا کی شیرین کام می شوند؟ ، راه اندازی کارخانه؛ خواسته اصلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید