75 درصد از جنگل های ایران به بخش خصوصی واگذار شده است

به گزارش وبلاگ سفر، خبرنگاران/البرز استاد جنگل داری و جنگل شناسی دانشگاه تهران وضعیت کنونی جنگل های کشور را وخیم دانست و گفت: در ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل وجود داشته اما اکنون مساحت جنگل های کشور به 10 میلیون هکتار رسیده است.

75 درصد از جنگل های ایران به بخش خصوصی واگذار شده است

دکتر وحید اعتماد در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ سفر، گفت: علت اینکه امروز جنگل ها به این شرایط وخیم مبتلا هستند و تهی شده اند این است که در 40 سال گذشته 75 درصد جنگل ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل داشت

اعتماد اضافه کرد: این موضوع یعنی واگذاری جنگل ها و منابع ملی به بخش خصوصی، تیشه به ریشه جنگل ها زده است زیرا منفعت خصوصی باعث بهره برداری بیش از حد از جنگل می گردد.

وی با اشاره به تاریخچه ای از مساحت جنگل های ایران از گذشته تا به امروز گفت: در ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل وجود داشته است، دکتر ساعی(بنیانگذار علوم منابع طبیعی درایران) در سال 1321 مساحت جنگل ها را 19.5 میلیون و در سال 1329، 18.7 میلیون هکتار تخمین زد که البته این اندازه گیری بدون وسایل سنجش و اندازه گیری دقیق امروزی بوده است و ممکن است این میزان خیلی بیشتر یا کمتر بوده باشد.

قاجاریه جنگل ها را به شرکت های خارجی داد

اعتماد ادامه داد: قطعاً پیش از این زمان میزان جنگل ها خیلی بیشتر بوده زیرا در دوران قاجاریه شرکت های متعدد خارجی مشغول بهره برداری از جنگل ها بوده اند.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل ها در حال حاضر با توجه به تاج پوشش پنج درصد، میزان جنگل ها را 14 میلیون و 319 هزار هکتار و مساحت جنگل ها را با تاج پوشش 10 درصد و براساس استاندارد فائو، 10میلیون و600 هزار هکتار اعلام نموده است.

این استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی را از عوامل نابودی جنگل ها در دوران کنونی برشمرد و گفت: سیاست های نظام های مالی حاکم بر جامعه شیوه های بهره برداری از جنگل را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این سیاست ها مبتنی بر واگذاری به بخش خصوصی باشد جنگل ها شدیداً آسیب می بیند.

وی با بیان اینکه توسعه شهرها و افزایش جمعیت از عوامل از بین رفتن جنگل ها است اعلام نمود: ولی از بین رفتن جنگل ها از زمانی شدت گرفت که بهره برداری خصوصی شروع شد که اولین بار در سال 1335 رخ داد. در این زمان مجلس از فردی محقق و جنگلشناس به نام ژان تی می خواهد نظر خود را در خصوص استفاده خصوصی از جنگل ها بیان کند که وی این کار را از نظر علمی مجاز دانسته و با تصویب مجلس واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی شروع می گردد.

اعتماد تأکید کرد: این نوع بهره برداری ها آسیب زیادی به جنگل ها وارد نموده است، جنگل ها نباید به هیچ وجه به بخش خصوصی واگذار گردد.

10 سال برای استراحت جنگل ها کافی نیست

وی همچنین در خصوص طرح استراحت 10 ساله جنگل ها گفت: استراحت جنگل ها از نظر اکولوژیکی در شرایط فعلی کاملاً به جاست و باید ادامه پیدا کند. اما باید ابزاری برای مدیریت دوره استراحت پیش بینی شده و طرح مدیریت وجود داشته باشد.

وی در شرح ضرورت اجرای این طرح توضیح داد: در بسیاری از جاهایی که بهره برداری انجام شده درختی جای درختان قطع شده رشد ننموده و زادآوری صورت نگرفته است، بنابراین استراحت دادن به جنگل ها ضروری بود زیرا اساتید و کارشناسان جنگل شناسی با آنالیز ها دریافتند اگر به همین منوال پیش برود جنگل ها نابود می گردد.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم کارشناسی تر به موضوع نگاه کنیم شاید لازم باشد دوره طولانی تری به جنگل ها استراحت داد و10 سال کافی نیست. طرح استراحت جنگل زودتر از اینها باید انجام می شد و حتی اکنون هم دیر اقدام شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "75 درصد از جنگل های ایران به بخش خصوصی واگذار شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "75 درصد از جنگل های ایران به بخش خصوصی واگذار شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید